Когато се съставя план за канализационна система на едно селище, е много важно да се предвиди колкото се може по-директно оттичане на фекалните и дъждовни води към пречиствателната станция, както и изкопаването на специални отвори, чрез които да се контролира системата и да се решават възникналите в нея проблеми. Хубаво е вертикалните канализационни клонове да се поставят, следвайки наклона на пътя.
- Смяна на скоростите на отделните зони на мрежата – от второстепенните към главните канали и в отделните зони на колекторите.
- Възловите канали, които събират всички води, не бива да се разполагат на територии с много променлив наклон.
- Мрежата трябва да води началото си от най-неравните места, като там се монтира ревизионен отвор за отпушване на канали, а свързването със събирателните канали да се осъществява на по-равен терен.
- Според устройството си, канализационните мрежи могат да бъде различни:
- Мрежа с успоредно поставяне на събирателните канали-подобна структура е подходяща, когато местността е много неравна. По трасето непременно трябва да се инсталира оборудване за отпушване на канали.
- Канализация с перпендикулярно поставени канали – малките канали са косо свързани със събирателния.
- Канализация с перпендикулярно поставяне спрямо основният канал, при която той се свързва паралелно с приемника. При канализационна система с голям наклон и недостатъчен брой събирателни канали, така се намалява притока на водите към станцията за филтриране.
- Според вида на местността – типа канализационна система може да бъде отделен за всяка област.
Независимо от вида на канализационна система, от особено значение е наличието на шахти за ревизия и подходящо оборудване, за да се извършва безпроблемно отпушване на канали.