Заболяване, при което злокачествени ракови клетки се формират в тъканите в гърдите, е известен като рак на гърдата. Това е хетерогенно заболяване, което означава че обхваща различни възрастови групи и има различни клетъчни популации в рамките на самия тумор. Това заболяване обикновено е по-агресивно при по-млади жени.
По-голямата информираност за това заболяване ще помогне то да бъде открито по-рано и ще има повече перспективи за лечение.
Най-честия признак за рак на гърдата при мъжете и жените е задебеляване на гърдата и подуване на лимфните възли под мишницата. Други признаци и симптоми са:
- промяна в цвета и текстурата на ареолата
- подуване и усещане за топлина в гърдите
- усещане за сърбеж на зърното
- болезненост в зоната на зърното
- величаване на размера на гърдите
- портокалов вид на кожата
- бучка в областта на гърдата
- издърпване на зърната
- язва на гърдата
Лечението на рак на гърдата, включва хирургическа намеса, последвана от лъчетерапия, хормонално лечение и химиотерапия. Лечението при това заболяване протича различно при всеки пациент.
Хирургията е метод на лечение, който включва премахването на бучката. Той може да се състои в премахване на лимфните възли под мишницата. Гърдите се отстраняват, когато това е абсолютно необходимо.
Химиотерапията е процедура, при която се вливат лекарства, които намаляват размера на туморите и ги унищожава.
Хормоналната терапия включва блокиране на производството на някои хормони, което води до спиране или забавяне на растежа на раковите клетки.
Лъчевата терапия, както и рентгеновите лъчи и други високо енергийни лъчи се прилагат към тумора и околните области, за да унищожи раковите клетки.
Кога трябва да потърсим медицинска помощ?
Вие ще бъдете щастливи да разберете, че не всяка бучка на гърдата е раково образование. Въпреки това е препоръчително да посетите лекар, веднага след като забележите бучка в зоната на гърдата. Ако вече сте подложени на лечение, е важно незабавно да докладвате на вашия лекар за появата на нови признаци и симптоми. За по-голяма сигурност, бихте могли да говорите с вашия лекар за разработване на скрининг тест.