В България има над 2млн активни автомобила, много от които минават възрастовата граница от 25 години.
Това прави националния автопарк един от най-старите в цяла Европа – което може да ни направи поприще на ретро автомобили (каквото сме), но същевременно може да ни направи една от най-опасните държави за каране в стария континент.
Не е изненадващо, че в България доста автомобили биват оставяни за скрап, дори те да не са съвсем на възраст над 25. Причината за това е тяхната огромна амортизация, най-вече на компоненти, които няма как да се сменят.
Какво става с един върнат автомобил за скрап
Това, което се случва с един върнат стар автомобил, е че той се транспортира до депо за разкомплектоване. Те се различават от депата за скрап с това, че реално имат и използват по-специализирана техника за разглобяване на коли за скрап.
Крайната цел пак е една, превръщане на ненужен ресурс, в нужен ресурс под формата на надробен черен и цветен метал.
Времето за разкомплектоване на стар автомобил е межди 4 и 6 часа в зависимост от размера му. Цялостната идея зад този вид услуга е да се магнат всички отровни и токсични течности преди да се обработи самия автомобил.
След като се махнат ценни компоненти и течностите от него, в това число батерии, резервоар и други, автомобилът се смачква във формат на бала, която после се складира докато има поръчка за скрап.
Поръчката за скрап се обработва като се раздробява на малки парчета в шредер, който е способен, само за секунди, да обработи един двутонен автомобил.
Какви са етапите на разкомплектоване
Етапите на разкомплектоване са доста елементарни, като се започва от големите части и се приключва с малките. Ако самият автомобил има някаква стойност, дали заради тапицерия, табло, авто части и прочее, може да му се отдели повече време.
Депата генерално изкарват пари чрез покупко-продажба на части и скрап, което е доста ценна услуга. Тя намалява огромното количество боклук, което замърсява България, и същевременно позволява на българската индустрия да се сдобие с ценен ресурс – черен метал.
Каква отговорност има един бивш собственик
Когато един собственик върне стар автомобил за скрап, той на практика няма никаква отговорност към него.
След като е предаден за скрап, той трябва да отиде до КАТ, да пусне релевантните документи за де-регистрация на автомобила от неговото име и регистъра, ида заплати самата услуга.
Цената на услугата е доста малка, като се определя всяка година и точно можете да видите колко е в сайта на КАТ.
А ако искате да сте сигурни, че вашият автомобил реално е бил рециклиран, и че получавате най—добрата цена за него – най-доброто място да го направите е на KolaZaSkrap.bg.