През топлите месеци на годината, по-голямата част от нас се нуждаят от защита от насекоми. Използването на репелент е силно препоръчително за да се предотврати избухването на заболявания пренасяни от насекоми като лаймска болест, малария, бубонна чума и западно нилска треска. Най-голяма заплаха представляват бълхите, кърлежите, мухите и комарите. Съществуват естествени репеленти, които могат да се използват за отблъскване на тези вредители. Представям ви списък от биологични продукти, които успешно могат да заместят химическите репеленти, съдържащи диетил – мета – толуамид или пикаридин.
- Оцет и лимонов сок – тази смес държи бълхите далеч от дома ви. Пропорциите са една част оцет, една лимонов сок и пет вода.
- Невен – това растение може да бъде засадено в саксия на прозореца или в градината ви, като то отделя аромат, който буболечките и летящите насекоми не обичат.
- Чесън – той е доста силен репелент срещу комари. Въпреки неприятният му аромат, сокът от чесън смесен в съотношение 1 към 5 с вода може да предостави до 6 часа защита от комари.
- Масло от нийм – счита се за едно от най-силно отблъскващите средства срещу летящи и хапещи насекоми. Концентрацията му е силна, затова е добре да се разрежда със дестилирана вода, спирт или зехтин. В чист вид може да предизвика алергична реакция при хора с чувствителна кожа.
- Мащерка – тази невероятна билка, според много от изучаващите я, има по-ефективно въздействие върху комарите дори от синтетичният DEET. Тя също трябва да бъде разреждана, защото в чист вид дразни кожата.
- Масло от карамфил – също е установено, че има силно отблъскващо действие срещу комарите, но има недостатъкът на мащерката. Трябва да се разреди за да бъде безопасен за кожата
- Целина – има същото силно действие като DEET, но за разлика от мащерката и карамфила не причинява дискомфорт.
- Други растителни масла, които действат добре като репеленти са канела, кедър, здравец, бор и босилек.